BluePink BluePink
XHost
Gazduire site-uri web nelimitata ca spatiu si trafic lunar la doar 15 eur / an. Inregistrare domenii .ro .com .net .org .info .biz .com.ro .org.ro la preturi preferentiale. Pentru oferta detaliata accesati site-ul BluePink

Școala gimnazialĂ barticeȘti

Comuna Botești, Județul Neamț

Școala Gimnazială Barticești este situată în satul Barticești, comuna Botești, județul Neamț la aproximativ 1 Km de șoseaua E 85 si 3Km față de râul Moldova.
Documentele din arhivă care atestă înființarea școlii datează din 1904, funcționând cu clasele I-IV. Din relatările foștilor elevi și profesori, primii învățători au fost soții Ionescu, care locuiau în sat cu chirie. Localul școlii a fost o clădire veche formată din 2 săli de clasă.
    Pe amplasamentul unde a existat această școală între anii 1997-1999 s-a construit un local nou cu etaj, conținând 6 săli de clasă pentru grădinița și o sală de sport.
Începând cu anul 1930 școala a funcționat cu clasele I-VII.
    In 1955 s-a construit un local cu 4 săli de clasă ( corpul de clădire unde se află cancelaria). La această construcție, in 1970, s-au mai construit 2 săli de clasă.
Prin generalizarea invățământului obligatoriu de 10 ani, incepând cu anul școlar 1976-1977 si până in 1990 a funcționat prima treapta de liceu, mai intâi cu profil mecanic, apoi cu profil industrial agricol.
    Datorită creșterii populației școlare, spațiul existent a fost insuficient. De aceea, in 1977, s-a construit o școală cu un etaj care cuprinde 8 săli de clasă unde s-au amenajat 2 laboratoare ( biologie si fizică-chimie) si un cabinet de informatică.
    Din 1990, si până in 2003 au funcționat clase de complementară ucenici cu profile gauritor- filetator si lenjer.
    Din anul 2010 la corpul C s-a introdus încălzire centrală pe lemne. Atunci colectivul de cadre didactice a hotărât mutarea laboratoarelor în corpul de clădire A. Astfel am ocupat cu clase corpul C, întrucât condițiile de igienă și căldură au fost îmbunătățite. Tot atunci au fost mutate birourile secretariat și al directorului și s-a înființat o cancelarie pentru colectivul didactic.

În prezent activitatea se desfășoară în 3 corpuri de clădire, într-un singur schimb.
    Şcoala Gimnazială Barticești are în subordine: Şcoala Primară Botești, unde funcționează o clasă I-IV dublu simultan si o grupă de gradiniță.
    În prezent școala dispune de 17 săli de clasă, 1 laborator AEL conectat la internet, 1 laborator de fizica- chimie, 1 laborator de biologie, 1 cabinet de matematica, 1 sală de sport, 1 teren de sport, 1 bibliotecă cu peste 4000 de volume, 2 ha de teren agricol.